هواوی در حال کار بر روی سیستم عامل اختصاصی خود است؟!

همانطور که احتمالا می دانید، اگر کمپانی مادر هواوی یعنی زد تی ای (ZTE) نتواند از آخرین شانس خود برای تجدید نظر دولت ایالات متحده استفاده کند، این سازنده گوشی‌های هوشمند چینی، تا ماه مارس سال 2025 حق استفاده از محصولات صادراتی آمریکا را نخواهد داشت. این بدان معنی است که زد تی ای باید خود را برای ادامه حیات بدون سیستم عامل اندروید، تراشه‌های پردازشی اسنپدراگون کوالکام و هر سخت افزار یا نرم افزار دیگری که منشأ آمریکایی دارد، آماده کند. در حال حاضر و با توجه به این که وزارت دادگستری ایالات متحده مشغول بررسی عملکرد هواوی در مورد ادعای نقض تحریم‌های اعمال شده علیه ایران است، این شرکت چینی هم بیکار ننشسته و مشغول کار بر روی یک سیستم عامل جدید است تا در صورت بروز هرگونه اتفاق ناخوشایندی بتواند از این سیستم عامل در محصولات آینده خود استفاده کند.

در واقع، هواوی چند دلیل برای نگرانی دارد. علاوه بر اینکه احتمال دارد بنا به آنچه که نقض تحریم‌ها علیه ایران ذکر شده، این شرکت بازار محصولات صادراتی ایالات متحده را از دست بدهد، این احتمال هم وجود دارد که جنگ تجاری ایالات متحده و چین در آینده شدت گرفته و مسائلی از این دست گریبان طیف گسترده‌تری از محصولات را بگیرد. با توجه به اینکه در حال حاضر آی او اس و اندروید در مجموع 99.9 درصد از سیستم عامل های مورد استفاده در گوشی های هوشمند را به خود اختصاص داده‌اند، هیچ راه حل دیگر جز طراحی یک سیستم عامل اختصاصی برای هواوی باقی نمانده است. از دست دادن گواهینامه گوگل برای استفاده از سیستم عامل اندروید بدین معناست که هواوی باید قید استفاده از تمامی سرویس‌های گوگل را بزند. و این خود بدان معنا خواهد بود که هواوی از این پس قادر به پیش نصب برنامه‌های گوگل، از جمله سرویس فروشگاهی گوگل پلی استور در گوشی‌های هوشمند تولیدی خود نخواهد بود.

هواوی میت 10 پرو

در گزارش جدیدی که امروز منتشر شده، به این نکته اشاره شده که چهار منبع خبری مختلف ادعا نموده‌اند که هواوی در حال کار بر روی سیستم عامل اختصاصی خود است. یکی از این چهار منبع گفته که این کار از سال 2012 و از زمانی که دولت ایالات متحده اولین اخطارها را به هواوی (و ZTE) داد و این شرکت را به جاسوسی متهم کرد، آغاز شده است. Ren Zhengfei، موسس هواوی، در آن زمان در طی یک سخنرانی گفته بود: “ما از نظر استراتژیک در حال توسعه سیستم عامل خودمان هستیم، تا اگر روزی شرکت‌های آمریکایی خدمات دهی به ما را قطع کرده و ما را از استفاده از سیستم عامل‌های اندروید و یا ویندوز 8 محروم کنند، بتوانیم به حیات خود ادامه بدهیم.”

هواوی در حال حاضر سیستم عامل مخصوص خود را برای تبلت ها و رایانه های شخصی در اختیار دارد و خط تولید چیپست های Kirin را نیز برای استفاده در گوشی های هوشمند ایجاد کرده و در طی چند سال گذشته بسیار پیشرفت داده است. اما این طور که به نظر می‌رسد، هواوی قصد ندارد این سناریوی خود برای روز مبادا را تا زمانی که امکان استفاده از اندروید را دارد، به مرحله اجرا درآورد. ژائو مینگ، رئیس زیرمجموعه آنر هواوی، در طی رویدادی در شهر پکن به این نکته اشاره کرده که با وجود قابلیت ساخت سیستم عامل اختصاصی توسط هواوی، این شرکت نیازی به این کار نمی‌بیند. مین در این باره گفته: “ما همکاری بسیار نزدیکی با گوگل داریم و همچنان از سیستم عامل اندروید استفاده خواهیم کرد.” این طرز فکر در بیانیه اخیر هواوی هم بازتاب داشته و به این نکته اشاره شده که هواوی فعلاً قصد ندارد سیستم عامل خود را عرضه کند و همچنان از اندروید استفاده خواهد کرد.

نوشته هواوی در حال کار بر روی سیستم عامل اختصاصی خود است؟! اولین بار در دیجی رو. پدیدار شد.