قلب درد عصبی

هنگام درد در ناحیه قفسه سینه چه باید کرد؟ چگونه تشخیص دهیم قلب درد عصبی است و درد هایی دیگر نظییر معده و… نیست چون  در بسیاری از موارد  درد های قفسه سینه فقط شامل دردهای قلبی نیست و ممکن است دردهای  خفیف دیگری هم باشند . در این بخش ، تکنیکی برای تشخیص درد قلبی  داریم که می خوانیم و یاد می گیرید. احتمالا براي شما هم اتفاق افتاده باشد كه نوعي حس سنگیني يا درد خفيفی در سينه‌‌تان داشته باشيد و بترسيد كه آيا اين دردي كه داريد از قلب‌تان است يا در اشتباهید.

قلب درد عصبی

قلب درد عصبی

تفکیک قلب درد عصبی از دیگر درد ها

دكتر كرنر، مدير مركز پيشگيري بيماري‌هاي قلبي دانبري مي‌گويد: «ما مشكل سوزش پشت جناغ سينه و درد پشت قفسه سينه را با نام سوزش قلب مي‌شناسيم چرا كه تفكيك اين 2 درد از هم بسيار کار دشواری است اما راه‌‌هايي براي حدس زدن و آگاه شدن از اينكه كدام اين دردها از كدام عضو نشات گرفته وجود دارد.»

 

دردهاي قلبي و عروقي و قلب درد عصبی معمولا با علائمي مثل تنگي نفس، تعريق و عرق كردن صورت يا كل بدن، احساس ضعف و غش، تهوع و سبكي سر و سرگيجه همراه است. اين  علامت‌ها معمولا با دردهاي گوارشي همراه نيستند. دكتر جوليان نودين، متخصص قلب در مركز پيوند قلب در پالم بيچ مي‌گويد: «اگر همراه با درد علائمي مثل تعريق و تنگي نفس داشتيد و احساس كلي ضعف و بي‌حالي وجودتان را گرفت اينها احتمالا ناشي از مشكلات قلبی يا عروقی است نه مشكلات گوارشي… البته اين را هم بدانيد كه در زنان معمولا حمله‌هاي قلبي با علائم كلاسيك همراه نيست و اتفاقا بروز مشكلات قلبي در آنها اغلب با اين علائم جانبي همراه است.

 

علت تیر کشیدن قلب

درد قلبی تیرکشنده، سوزشی یا انقباضی ممکن است منشا غیر قلبی داشته باشد اما توجه داشته باشید هر درد در ناحیه بین فک تحتانی تا بالای شکم که با فعالیت ایجاد یا بدتر شود، در یک فرد بالای ۴۰ سال حتما نیاز به بررسی دارد.

درد قلبی که معمولا یکی دو ثانیه طول کشیده و قلب یک لحظه تیر می کشد و بلافاصله تمام می ‌شود، معمولا حمله قلبی نیستند. قلب درد عصبی بیمار به طور مکرر بروز کرده و باعث می شود که بیمار برای بررسی بیشتر نیمه‌های شب به اورژانس مراجعه کند.اگر چنین دردی ناشی از تیر کشیدن یا سوزش در قلب شما یک حد و مرز قابل پیش ‌بینی داشته باشد، به آن آنژین پایدار می‌ گویند و به بیان دیگر، آنژین پایدار به این معنا است که شما خودتان بدانید که وقتی میزان فعالیت روزانه‌ تان از یک حد مشخصی بیشتر شود، به درد قفسه سینه مبتلا می ‌شوید و این درد ممکن است برای شما چند بار تکرار شود.

انتخاب های درمانی برای درد قلب یا آنژین پایدار مزمن چیست؟

۱- آنژیوپلاستی و گذاشتن استنت

در طی آنژیوپلاستی پزشک معالج  از طریق یک لوله تو خالی که در شریان ران و یا مچ شما قرار داده شده است، یک بالن کوچک را وارد شریان باریک شده میکند. پزشک بالن را پر کرده تا شریان باز شود و ممکن است یک داربست کوچک فلزی را برای باز نگه داشتن شریان وارد کنند بعضی stentها آغشته به دارو نیستند و کاملا عریان نامیده میشوند و برخی در سطح خود دارو دارند که بتدریج آزاد میشود که به آن استنت ها آزاد کننده دارو میگویند.

آنژیوپلاستی و گذاشتن stent خطراتی دارد که شامل خطر تنگی مجدد پس از گذاشتن یک stent، خطر شکل گیری لخته خون در استنت، همچنین خطراندک حمله قلبی، سکته یا خونریزی تهدید کننده زندگی در ضمن یا پس از آنژیوپلاستی است.

2- درمان دارویی درد قلب

اگر آنژین پایدار دارید، ممکن است فقط با داروها و تغییرات سبک زندگی آن را درمان کنید و ممکن است نیاز به آنژیوپلاستی با گذاشتن stent نداشته باشید. چندین دارو میتواند علائم آنژین را بهبود بخشد.

برخی داروهای درمان درد قلب شامل:

– آسپرین

آسپرین شانس لخته شدن خون را کاهش میدهد و جریان خون در شریانهای باریک شده قلب را تسهیل میکند. جلوگیری از ایجاد لخته شدن خون ممکن است خطر حمله قلبی را کاهش دهد.

– نیترات ها

نیتراتها در درمان آنژین مزمن و ناپایدار استفاده میشوند. نیتراتها عروق خونیتان را شل و متسع میکند تا اجازه دهد خون بیشتری به سمت عضلاتتان جریان یابد.

از این داروها برای پیشگیری از درد قلبی استفاده میشود. عموما شکل مورد استفاده نیترات برای درمان آنژین، قرصهای زیر زبانی نیتروگلیسیرین است که استفاده میشود.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

نوشته قلب درد عصبی اولین بار در سایت دانشجو، مرجع علمی دانشجویان ایران پدیدار شد.