اولین جراحی ستون فقرات به کمک ربات‌ها انجام شد!

جراحان مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا اولین جراحی ستون فقرات به کمک ربات‌ها را به طور موفق برای برداشتن یک نوع تومور نادر از گردن یک بیمار انجام دادند.

نوح پرکینوف که یک مرد 27 ساله‌ی آمریکایی است که در سال 2016 تصادفی داشته. تصویر برداری با اشعه‌ی ایکس در طی درمانش نشان داد که او از کوردوما که نوع نادری از سرطان بوده و در آن تومور به آرامی رشد کرده و سال‌ها پنهان باقی می‌ماند رنج می‌برد.

این تومور در استخوان‌های قاعده‌ی جمجمه و ستون فقرات قرار گرفته بود که همین هم برداشتن آن را با دشواری مواجه کرده بود؛ چرا که ریسک آسیب دائمی به ستون فقرات یا فلج کردن بیمار را در پی داشت.

یک تیم چند نفره از پزشکان متخصص برای برسی پرونده‌ی نوح در دانشگاه پنسیلوانیا تشکیل شد. آنها تصمیم گرفتند که وی را نه از طریق پرتو درمانی، بلکه از طریق جراحی‌ای پیچیده- جراحی‌ای که تا به حال به مانند آن انجام نشده بود- درمان کنند.

این کار استثنایی به کمک بازوان رباتیک کمپانی داوینچی در طی چرخه‌ای دو روزه انجام شد.

دکتر Neil Malhotra که سرپرستی تیم جراحان را بر عهده داشته، برای این جراحی از رویکرد ترنس اورال رباتیک (TORS) استفاده کرد.

TORS یک نوع تکنیک جراحی با استفاده از ربات است که تومور‌های خوش خیم و بد خیم را از دهان و گلوخارج می‌کند. این متد در نوع خودش اولین بوده و در همان دانشگاه پنسیلوانیا اختراع شده است.

این جراحی در 3 فاز صورت گرفت. اول پزشکان از برش‌های اولتراسونیک استفاده کردند تا وارد گردن شده و ستون فقرات اطراف تومور را برش دهند. بعد یک ربات جراح تومور را از طریق دهان بیمارخارج کرد (همانطور که در تصویر مشخص است.). در انتها ستون فقرات نوح با استفاده از استخوان‌هایی که لگن او برداشته شده بود بازسازی شد.

با اینکه این جراحی در آگوست سال 2017 انجام شده، اما اخیرا خبر آن عمومی شده است. نوح پرکینوف حال پس از 9 ماه به طور کامل ریکاوری شده و به زندگی عادی‌اش بازگشته است.

استفاده از ربات ترنس اورال، امکان تغییر عملکرد از پرتو درمانی (که طولانی و غیر قابل اعتماد است) را به برداشت کامل تومور فراهم کرده که در این روش هم میزان خطر کم‌تر بوده و هم ریکاوری بیمار بهتر خواهد بود.

نوشته اولین جراحی ستون فقرات به کمک ربات‌ها انجام شد! اولین بار در دیجی رو. پدیدار شد.