معرفی کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت

چاپگر ( پرینتر) سه مستقبل یکی از فناوری های نوظهور است و این قابلیت را ایجاد می کند که هر گونه جسم سه آجل را با هر نوع پیچیدگی تولید کند و درخصوص این کار لازم است بی زن شکل مورد نظر در یکی از نرم افزارهای سه آتی ساز طراحی و بعد آن را با متریال های مختلف چاپ کرد.در ادامه با اخبار فناوری همراه باشید تا به معرفی کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت بپردازییم. پرینترهای سه بعدی در بازار تحولات بسیاری را ایجاد کرده اند.

معرفی کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت

تمامی سازندگان و تولیدکنندگان صنعتی درعوض جهت تست محصولات خود، وسن اقتضا به پیش تولید آن به منظور تکمیل و برطرف نمودن نقص های احتمالی دارند. امروزه چاپ سه آجل این امکان را فراهم کرده که در کوتاه هترین زمان، کم ترین هزینه و صرف نظر از پیچیدگی های نمونه، پیش تولید را انجام دهند. فقره سبب این کار فرآیندهای مختلفی از چاپ سه بعدی وجود دارد که هر کدام از آنها در صنایع مختلف استفاده می شود و از باب چاپ نمونه به وسیله هر کدام از این فرایندها نیازمند مدل سه آتیه نمونه، پادرمیانی نرم افزارهای سه مستقبل سازی مانند CAD و یا اسکنرهای سه مستقبل هستیم.

اساس کار این چاپگرها این است که فایل سه مستقبل شفاعت نرم افزارها به لایه های مجزا تفکیک شده و مداخله پرینتر قابل خواندن می شود سپس چاپگر به طراحی و ساخت ورقه ها پرداخته و در نهایت نمونه مورد نظر مصنوع و آفریدگار می شود. فنآوری های متفاوتی از چاپ سه مستقبل هستند که هر کدام با مواد اولیه مخصوص عملیات چاپ را انجام می دهند. این مواد می توانند از جنس پلاستیک، فلز، سرامیک و… باشند. درحال حاضر بیشترین کاربرد بازار جهنی از مواد پلاستکی است که معمولاً ABS و PLA مناسب ترین آنها هستند.

معرفی کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت

تفاوت کلیه پرینترهای سه آتیه در تکنولوژی و مواد مصرفی آنها است که آنها را از هم متمایز می کند. به عنوان مثال برخی پرینترهای سه آینده بر آسه پودر (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز) که با مصرف از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده و سپس جامد می شوند و شکل نمونه مورد نظر را می گیرند عمل چاپ را انجام می دهند. در برخی دیگر رزین های پلیمری با مصرف از لیزر قشر به پوست سفت و سخت شده و شکل جامد به خود می گیرند. (این جلد ها بسیار نازک هستند).

جهش قطرات ریز از مواد به سطح پلت فرم نیز که بیانگر تکنولوژی جوهر افشان در چاپ دو بهدی هستند، در چاپ سه مستقبل به عنوان تکنولوژی جهش چسب شناخته می شوند.

رایج ترین این تکنولوژی ها، روش FDM است که در آن مواد بدوی از جنس پلاستیک ABS و یا PLA به صورت رشته ای از طریق نازل دستگاه عبور کرده و پس از گرم شدن عمل ورقه سازی را انجام می دهد از آنجا که چاپ سه آینده امکان ساخت مستقیم و دقیق قطعات را فراهم می کند می توان با این تکنولوژی اشیء پیچیده و با قابلیت های افزون بالا را بدون نیازمندی به مونتاژ و در کمترین زمان تولید کرد.

معرفی کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت

با این حال یکی از مهمترین نکات اساسی تولیدی موفق با این دستگاه، طراحی علاوه دقیق نمونه ها می باشد و غیر از این عملیات مهم، آماده سازی فایل و هم تبدیل آن می تواند پیچیده و زمان بر باشد به ویژه درخصوص قطعاتی که در طول فرآیند ساخت علاوه پیچیده هستند. با این حال تقریر رسانی مستمر نرم افزار و ارتقاء آن می تواند به کاهش زمان و طول این روند کمک به سزایی کند. علاوه بر این پس از منتها کار چاپ بیشتر قطعات لزوم به پردازش دارند، این مرحله که شامل سنباده زدن، صیقل دادن، رنگ و یا دیگر نکات تکمیلی کار است، نیازمند زمان و مهارت بالایی است. و به طور خلاصه می توان گفت این تکنولوژیهم اکنون اینکار تنها با استعمال از متریال های معدودی قابل اجراست اما کار بر روی تولید با انواع متریال مختلف همچون فلزات، مواد خوراکی، مواد بیولوژیک و سایر اقلام نیز در مرحله تحقیق و توسعه است و در آینده ای نزدیک تحول بزرگی در فرآیند تولید ایجاد خواهد کرد.

 

نوشته معرفی کاربردهای پرینتر سه بعدی در صنعت اولین بار در مجله الکترونیکی Ittl پدیدار شد.