آیفون‌ سال آینده به دوربین سه لنزه مجهز خواهد بود؟

آیفون ایکس

بعضی ها می گویند که اپل همواره یک شرکت جریان ساز بوده است، در حالی که دیگر تولید کنندگان معمولاً چشم به این شرکت و دیگر تولید کنندگان بازار دوخته اند تا بتوانند نوآوری های ارائه شده توسط آن ها را در محصولات خود به کار بگیرند. اما شایعه ای که به تازگی منتشر شده ممکن است اپل را در موقعیت تقلید قرار دهد نه نوآوری، هر چند که اپل همیشه این مهارت را داشته تا خود را از زیر سایه رقبا بیرون کشیده و حتی قابلیتی را که خود ابداع نکرده، به شکلی کاملاً اختصاصی در محصولاتش به کار بگیرد.

طبق گزارش هایی که از زنجیره تامین اپل به گوش می رسد، آیفون سال آینده این شرکت احتمالاً مجهز به سه لنز دوربین در پشت بدنه خود خواهد بود، درست مانند پرچمدار اخیر هواوی، یعنی پی 20 پرو (Huawei P20 Pro ). با این حال، هنوز مشخص نیست که در صورت به کارگیری دوربین سه گانه، لنز سوم آن دقیقاً چه کارکردی خواهد داشت.

این خبر را Economic Daily News منتشر کرده که البته نمی توان با قاطعیت در مورد صحت آن اظهار نظر کرد. با اینکه این روزها شایعات گوناگونی در بازار گوشی های هوشمند شنیده می شود و بر همین اساس به کارگیری لنز سوم در گوشی های آیفون چندان هم دور از  ذهن نیست، اما باید توجه داشت که در حال حاضر  دوربین های سه لنزه تاحدود زیادی جنبه تبیلغاتی و اغراق آمیز دارد و شرکتی مانند اپل که معمولاً محافظه کار است، بی گدار به آب نمی زند.

هواوی پی 20 پرو
دوربین سه گانه هواوی پی 20 پرو

اما آنچه که حداقل در آینده ای نزدیک، اپل قصد انجام آن را دارد، تجهیز دوربین عقب به همان تکنولوژی سه بعدی مشابه با سنسور True Depth Face ID آیفون ایکس می باشد. البته این کار نه برای خلق انیموجی ها و نه به جهت تشخیص چهره خواهد بود، بلکه این فناوری می تواند برای بهبود کارکرد فناوری واقعیت افزوده باشد. البته اگر این گزارش درست باشد، در این صورت سنسورهای Time of Flight یا به اختصار ToF به جای لنزهای سه گانه در پشت بدنه آیفون به کار گرفته خواهد شد.

با توجه به همین نکاتی که ذکر شد، جزئیات مربوط به دوربین سه گانه ادعایی به هیچ وجه مشخص نیست و بنابراین نمی توان در مورد نحوه به کارگیری سه لنز آن اظهار نظر کرد. تاکنون در گزارش های منتشر شده هیچ اشاره ای به نقش لنز سوم نشده است. یک احتمال این است که از آن برای دست یابی به بزرگنمایی اپتیکال 5 برابری استفاده شود، در حالی که دو دوربین دیگر به منظور دید استریو یا همان 3D به کار گرفته شوند. احتمال دیگری هم که می توان مطرح کرد این است که دوربین سوم به عنوان یک رنج فایندر (range-finder) استفاده شود. دوربین رنج فایندر ، دوربینی است که مجهز به سیستم فوکوس فاصله یاب است.

این که آیا اضافه شدن لنز سوم به دوربین در بهبود کیفیت عکس ها مؤثر خواهد بود هم یک سؤال بزرگ است که در حال حاضر نمی توان پاسخ روشنی برای آن داشت. البته هواوی با دوربین سه گانه پی 20 پرو توانست به موفقیت خوبی دست پیدا کرده و بالاترین امتیاز DxOMark را از آن گوشی خود کند.