هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکترپیلوری چیست؟

هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر

متأسفانه تحقیقات نشان میدهد که بیش از نیمی از مردم به این باکتری آلوده هستند به دلیل اینکه این باکتری به‌سادگی و بدون بروز علائم خاصی قابل سرایت است و فرد مبتلا ابتدا متوجه نمیشود.  روش‌های متعدد و موثری برای مقابله با هلیکوباکتری و رفع مشکلاتی که به بار می‌آورد و درمان هلیکوباکتری وجود دارد. اگر به این باکتری مبتلا هستید و از زخم معده رنج می‌برید می‌توانید با اعتماد به برخی مواد غذایی گام‌های موثری برای مقابله با این بیماری و از یبین بردن آن و بهبود سلامتی‌تان بردارید. لطفاً با ما همراه باشید تا شما را با این مواد غذای مفید بیشتر آشنا کنیم.

هلیکوباکترپیلوری نامی آشنا برای مردم است چون بیش از نیمی از مردم به آن مبتلا میشوند. هلیکوباکترپیلوری باکتری گرم منفی است که معمولا در مخاط معده زندگی می‌کند و باعث ایجاد گاستریتیا التهاب معده و زخم در معده و اثنی‌عشر می‌شود در ادامه روش های درمان را توضیح میدهیم. البته به ندرت ممکن است باعث سرطان معده هم بشود. این احتمال بسیار پایین و حدود 1 درصد است.این میکروب بسیار شایع است، به طوری که بش از 50 درصد از مردم دنیا به آن آلوده هستند.
تعداد افراد آلوده به این میکروب در کشورهای در حال توسعه و کشورهایی که وضعیت بهداشتی پایینی دارند و از فقر رنج میبرند، بیشتر از کشورهای پیشرفته است.میکروب حاوی تاژک‌هایی استکه با استفاده از آنها وارد مخاط معده می‌شود تا بتواند از اسید معده دور و زنده بماند.باکتری‌ها سال‌ها در زیر مخاط زنده می‌مانند.

را انتقال هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر معمولا از طریق آب، مدفوع و دهان فرد منتقل می‌شود. به همین دلیل افرادی که آب آشامیدنی تمیز می‌نوشند و بهداشت خوبی دارند، کمتر ار بقیه به آن آلوده می‌شوند. اگر باکتری وارد معده ‌شود تا آخر عمر باقی می‌ماند. درمان وقتی انجام می‌شود که بیمار علائم گوارشی داشته باشد، در فامیل او فردی مبتلا به سرطان معده وجود داشته باشد یا یک‌بار دچار سرطان گوارشی شده باشد.

درمان هلیکوباکتر پیلوری چگونه است؟

میکروب در معده و زیر مخاط معده قرار دارد. با انجام آزمایش هلیکوباکتری پیلوری در خون درمان در این مواقع تک‌دارویی نیست و فرد حداقل با 3 یا 4 نوع دارو که چند آنتی‌بیوتیک هم در آن هست، درمان می‌شود. اگر بیمار تک‌دارویی یا با دوز کم درمان شود، احتمال عود بیماری هلیکوباکتری معده وجود دارد.

علایم های شایع در عفونت هلیکو باکتر پیلوری

درد معده و یا سوزش سر دل و معده
تهوع و استفراغ
نفخ و کاهش وزن
اختلال در بلع و مشاهده خون تیره و یا روشن در استفراغ و مدفوع

 

درمان هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری

فرد مبتلا به ای بیماری برای درمان عفونت هلیکو باکتر پیلوری معمولا از دو نوع آنتی بیوتیک و یک داروی ضد اسید استفاده می شود. بعد از چند هفته مصرف دارو، دوباره تست عفونت انجام می شود و پس از آزمایش ها و در صورت عدم موفقیت در درمان قبلی، درمان جدید با آنتی بیوتیک های دیگر آغاز می گردد.

روش هاي شناسايي هليكوباكتر پيلوري

به دو گروه تهاجمي و غير تهاجمي تقسيم بندي مي شود.
روش هاي تهاجمي شامل تست اوره آز سريع كشت و هيستولوژي است و روش هاي غير تهاجمي شامل تست بررسي آنتي ژن مدفوعي و تست تنفسي اوره مي باشد. علاوه بر روشهاي ياد شده، ازروش هاي مولكولي نظير واكنش زنجيره اي پليمراز استفاده مي شود .

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

نوشته هلیکوباکتر پیلوری اولین بار در سایت دانشجو، مرجع علمی دانشجویان ایران پدیدار شد.