MIUI 10 معرفی شد؛ قابلیت‌های هوش مصنوعی و حالت پرتره اختصاصی

MIUI 10 معرفی شد

شیائومی پس از اینکه چند روز پیش از گوشی های می 8، می 8 اس ای و می 8 اکسپلورر ادیشن، رونمایی کرد، امروز هم جدیدترین نسخه از رابط کاربری خود موسوم به MIUI را معرفی کرد؛ نرم افزاری که تقریباً برای تمام دستگاه های شیائومی که در چهار سال گذشته منتشر شده اند، عرضه می شود.

اگر چه جزئیات ویژگی های این نسخه جدید در حال حاضر به صورت کامل اعلام نشده، اما شیائومی به تعدادی از ویژگی هایی که قرار است در MIUI 10 اضافه شوند، اشاره کرده است. مهم ترین قابلیتی که می توان به آن اشاره کرد،  بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی برای مطالعه رفتار کاربر و پیش بینی اینکه چه برنامه هایی در مواقعی خاص از روز باز می شوند، است که با هدف از بین بردن زمان بارگذاری اپ ها طراحی شده است. بنابراین، از این پس سیستم عامل قبل از اینکه برنامه ای را اجرا کنید، این مسئله را پیش بینی کرده و با بارگذاری و آماده کردن آن، باعث افزایش سرعت اجرای برنامه خواهد شد.

شیائومی همچنین از دستیار هوشمند اختصاصی خود نیز رونمایی کرده، اما هنوز مشخص نیست که این دستیار مجازی برای همه مدل های بین المللی از گوشی های شیائومی ارائه خواهد شد یا اینکه منحصر به بازار چین خواهد بود.

بارگذاری اپ ها در MIUI 10

یکی دیگر از مواردی که در ویدیوی تبلیغاتی شیائومی هم به آن اشاره شده، طراحی دوباره تنظیمات سریع و نوار اطلاع رسانی است که جلوه ای کاملاً مدرن و شفاف داشته و با عناصر و آیکون های مختلفی پر شده است. حتی یک نوار تنظیم روشنایی جدید هم در این نسخه از رابط کاربری شیائومی وجود دارد که به نظر بسیار جذاب است.

در MIUI 10 به جسچرها نیز توجه زیادی شده و قرار است کاربرد زیادی در این نسخه داشته باشند. این جسچرها پیش از این فقط در برخی گوشی های شیائومی مانند مدل های تمام صفحه می میکس 2 و می میکس 2 اس استفاده شده بودند و حال قرار است برای همه دستگاه های این شرکت قابل دسترسی باشند. با کشیدن صفحه به سمت بالا، برنامه فعال بسته شده و به صفحه اصلی باز خواهید گشت، کشیدن صفحه به سمت بالا و نگه داشتن انگشت باعث خواهد شد تا منوی برنامه های اخیر باز شود، در حالی که کشیدن صفحه به سمت چپ یا راست در نواحی نزدیک به وسط صفحه، به عنوان دکمه بازگشت عمل می کند.

حالا که صحبت از منوی برنامه های اخیر شد، بد نیست اشاره کنیم که شیائومی این منو را به طور کامل از نو طراحی کرده و بسیار جذاب و کاربردی به نظر می رسد. منوی جدید برنامه های اخیر، در کنار استفاده از حداکثر ابعاد نمایشگر و دید تمام صفحه، از جسچرهای تمام صفحه نیز پشتیبانی می کند. شما می توانید با نگه داشتن انگشت خود بر روی هر کارت، به گزینه های بیشتری در مورد آن برنامه دسترسی پیدا کنید و مانند همیشه با کشیدن آن ها می توانید اقدام به حذف برنامه ها از منو نمایید.

منوی برنامه های اخیر MIUI 10

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهمی که در MIUI 10  معرفی شده، یک حالت پرتره اختصاصی است که در تمامی گوشی های تک لنزه و دو لنزه سازگار با این رابط کاربری، قابل استفاده خواهد بود. لیست کامل گوشی های سازگار و برنامه ارائه به روز رسانی این سیستم عامل جدید در آینده اعلام خواهد شد. شایان ذکر است که این ویژگی از هر دو دوربین اصلی و سلفی گوشی ها پشتیبانی کرده و در آن ها قابل استفاده خواهد بود.

در نهایت، شیائومی یک برنامه جدید را نیز معرفی کرده که به شما اجازه می دهد تمام ابزارهای هوشمند اکوسیستم Mi موجود در خانه  خود را تنها با یک لمس کنترل کنید.

اما مهم ترین سؤالی که مطمئناً کاربران شیائومی دارند این است که به روزرسانی مذکور چه زمانی ارائه خواهد شد؟ شیائومی یک برنامه زمان بندی را افشا کرده که البته تنها برای نسخه های آزمایشی بتای باز و بسته MIUI 10 است. بنابراین تا عرضه نسخه نهایی MIUI 10 برای اکثر دستگاه ها، هنوز چندین ماه باقی مانده است.

زمان عرضه نسخه بتای بسته در کشور چین

روز اول ژوئن

برای گوشی های: Mi 8, Mi MIX 2S, Mi MIX 2, Mi MIX, Mi 6X, Mi 6, Mi 5, Mi Note 2, Redmi S2, Redmi Note 5

زمان عرضه نسخه بتای عمومی در کشور چین

اواخر ژوئن

برای گوشی های: Mi 8, Mi MIX 2S, Mi MIX 2, Mi MIX, Mi 6X, Mi 6, Mi 5, Mi Note 2, Redmi S2, Redmi Note 5

اواخر ژوئیه

برای گوشی های: Mi Note 3, Mi 5X, Mi 5c, Mi 5s, Mi 5s Plus,Mi 4, Mi 4c, Mi 4S, Mi Max 2, Mi Max, Redmi 5, Redmi 5A, Redmi 5 Plus, Redmi 4, Redmi 4A, Redmi 4X, Redmi 3S/Redmi 3X, Redmi Pro, Redmi Note 5A, Redmi Note 4 Qualcomm/Redmi Note 4X, Redmi Note 4 MTK, Redmi Note 3 Qualcomm

در مورد زمان عرضه بتای عمومی جهانی نیز شیائومی از کاربران خود خواسته تا منتظر اطلاعیه های بعدی این شرکت بمانند.