PES 2019 یکی دیگر از لایسنس‌های مهم خود را هم از دست داد!

PES 2019 یکی دیگر از لایسنس‌های مهم خود را هم از دست داد!

سری بازی های Pro Evolution Soccer کونامی به اعتقاد برخی منتقدان و طرفداران، بهتر از رقیب دیرینه خود یعنی سری بازی های FIFA بوده و لذت فوتبال را در فضای مجازی به شکل بهتری ارائه می کند. اما در یک بازی فوتبالی،  دیدن اسامی واقعی بازیکنان، لباس واقعی تیم ها، نام و مشخصات واقعی ورزشگاه ها و جزئیاتی از این دست، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هر چه قدر هم که طرفدار سرسخت PES باشید، مسلماً اعتراف خواهید کرد که در طی چند سال گذشته حداقل از این حیث FIFA عملکرد بسیار بهتری داشته است.

پس از اینکه کونامی امتیاز استفاده از نام و لوگوی لیگ قهرمانان اروپا را از دست داده و گفته می شود که به نوعی آن را به FIFA واگذار کرده، حال یک خبر بد دیگر برای طرفداران این سری منتشر شده و آن هم اینکه Pro Evolution Soccer 2019 تنها امتیازی که از یک باشگاه آلمانی در اختیار داشت را به صورت غافلگیر کننده و ناگهانی از دست داد.

قضیه از این قرار است که باشگاه بورسیا دورتموند به صورت یک جانبه اقدام به لغو قرارداد خود با کونامی کرده و این مسئله را با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی به صورت رسمی اعلام کرده است. پیش از این انتظار می رفت که این قرارداد تا سال 2020 ادامه داشته باشد. کونامی هنوز به دلایل این که چرا بورسیا دورتموند این قرارداد را بر هم زده اشاره ای نکرده است. این شرکت بازیسازی ژاپنی تنها با انتشار بیانیه تیم دورتموند، به طرفداران خود اعلام کرده که با وجود استفاده از پیراهن، نام و لوگوی این باشگاه در پوسترها و تیزرهای تبلیغاتی PES 2019 که تا پیش از این تهیه شده اند، تیم دورتموند در نسخه نهایی بازی که در اواخر ماه اوت (اوایل شهریور) روانه بازار خواهد شد، به صورت رسمی حضور نخواهد داشت.

بورسیا دورتموند در PES

بورسیا دورتموند تنها باشگاه در بوندسلیگا بود که به صورت رسمی و با نام و لوگوی واقعی خود در Pro Evolution Soccer 2018 حضور داشت. در واقع اصلاً لیگ داخلی آلمان در این بازی وجود نداشت (این لیگ حتی به شکل عمومی مانند آنچه که در مورد لیگ های اسپانیا، انگلیس و ایتالیا دیده بودیم هم در PES 2018 قرار داده نشده بود). در طول سالهای اخیر، کونامی سخت تلاش کرده تا مجوز برخی تیم ها را به دست آورد که از آن جمله می توان به دو باشگاه از لالیگای اسپانیا (از جمله بارسلونا)، چندین باشگاه از سری آ ایتالیا و سه تیم از لیگ برتر انگلیس، اشاره کرد، اما این شرکت تاکنون موفق نشده امتیاز استفاده از مشخصات یک لیگ کامل را به دست آورد و همین مسئله باعث نارضایتی گیمرها شده است.

اما ظاهراً دوست داران سری PES همین معدود تیم هایی را هم که با نام واقعی در این سری از بازی ها در اختیار داشتند را هم کم کم از دست می دهند و هر روز از تعداد آن ها کاسته می شود. یکی از معدود ویژگی هایی Pro Evolution Soccer را از FIFA متمایز می کرد و یک نقطه قوت مهم برای آن محسوب می شد، مجوز استفاده از لیگ اروپا و لیگ قهرمانان بود که همان طور که اشاره کردیم در ماه آوریل این قرارداد نیز پس از 10 سال به اتمام رسید. با وجود اینکه پس از این اتفاق، EA Sports هیچ واکنشی نشان نداد و چیزی را تأیید نکرده است، اما احتمال بسیار زیادی دارد که لیگ اروپا و لیگ قهرمانان را نیز از این پس در سری بازی های FIFA بازی کنیم.

Pro Evolution Soccer 2019 در تاریخ 28 اوت (سه‌شنبه 6 شهریور) به صورت رسمی برای پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان عرضه خواهد شد و نسخه رایانه های شخصی آن هم در با دو روز تأخیر در روز 30 اوت (پنجشنبه 8 شهریور) روانه بازار خواهد شد.