علائم عفونت رحم

عفونت رحم چیست

علایم عفونت رحم

عفونت رحم

رحم در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و شامل لوله‌های فالوپ، زهدان، دهانه‌ی رحم و تخمدان‌ها می‌شود. عفونت رحم بسیار رایج است و سالانه تعداد زیادی از زنان به آن مبتلا می‌شوند. انواع گوناگونی از باکتری‌ها می‌توانند موجب عفونت رحم بشوند؛ برای نمونه، همان باکتری‌هایی که باعث ایجاد بیماری های مقاربتی سوزاک و کلامیدیا می‌شوند. درواقع، ابتدا باکتری‌ها وارد واژن می‌شوند و عفونت ایجاد می‌کنند. به‌مرور زمان عفونت به داخل رحم نیز سرایت می‌کند. عفونت در رحم درصورت وارد شدن به خون، ممکن است بسیار خطرناک و حتی مرگ‌آور باشد. با ما باشید تا در این نوشته با جزئیات این بیماری آشنا شوید.

 علائم عفونت رحم

احساس درد در ناحیه‌‌ی انتهای شکم و احساس درد در ناحیه‌ی بالای شکم
تب بالا و احساس درد هنگام رابطه‌ی جنسی و خونریزی نامنظم
احساس درد هنگام  ادرار و افزایش ترشحات بدبو و تغییر رنگ ترشحات
خستگی

علائم عفونت رحم پیشرفته

دردی شدید و آزاردهنده در لگن و استفراغ و بیهوشی به همراه تب شدید بالای ۱۰۱ درجه

آزمایش عفونت رحم

آزمایش ناحیه‌ی لگن و معاینه‌ی دهانه‌ی رحم شخص مراجعه کننده به همراه آزمایش ادرار به‌دنبال نشانه‌هایی چون خون و سرطان و غیره.برای مصرف داروها (انتی بیوتیک ها) با پزشک خود مشورت کنید.

نشانه‌های کلی عفونت رحم

در صورتی که عفونت محدود به واژن باشد، علائم شامل ترشحات بدبو، سوزش و خارش واژن و پوست ناحیه تناسلی، التهاب و ورم ناحیه و حتی علائم ادراری مثل سوزش هنگام دفع ادرار از بدن فرد می‌شود که برای فرد حالت نا خوشایندی است.البته متاسفانه عفونت رحم و دهانه رحم گاهی کاملا بدون علامت است، بویژه وقتی شدید باشد و لوله‌های رحمی را درگیر کند، یا در فضای شکم پخش شود و نیز زمانی که عفونت مزمن شود. به همین دلیل توصیه می‌شود خانم‌ها به‌طور مرتب به پزشک متخصص زنان خود هر شش ماه یکبار مراجعه کنند.

علل عفونت رحم زنان

یک سری از عفونت های رحمی در بدن فرد به دلیل بارداری رخ می دهند، زیرا بافت رحم، طی بارداری متورم می شود و بعد از زایمان، این عفونت ها برای مادر رخ می دهند.
استفاده طولانی مدت از نوارهای بهداشتی در طی قاعدگی و عدم رعایت بهداشت فردی در زنان .
جراحی رحم و زایمان طولانی مدت و باقی ماندن مقداری از جفت در رحم پس از زایمان مادر.

علایم عفونت رحم زنان غیر باردار

عفونت رحم

علایم عفونت رحم

دردهای زیرشکم و ترشح بدبو از رحم و خونریزی های غیرطبیعی و احساس درد کمر و حالت تهوع و تب فرد مبتلا.

راههای تشخیص عفونت رحم

به دلیل اینکه نمونه برداری کامل از رحم فرد مراجعه کننده دشوار است، معمولا عامل عفونت رحمی را ترکیبی از باکتری ها در بدن فرد می دانند. پزشک متخصص زنان در این گونه شرایط لگن فرد را معاینه می کند و نمونه ای از ترشحات رحم را جمع آوری کرده و به آزمایشگاه می فرستد تا پاتولوژیست برای کشف نوع میکروب، آن را آزمایش کند

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

نوشته علائم عفونت رحم اولین بار در سایت دانشجو، مرجع علمی دانشجویان ایران پدیدار شد.