تاریخ عرضه به‌روزرسانی آی او اس ۱۲ و واچ او اس ۵ و لیست آیفون‌های سازگار

به‌روزرسانی آی او اس 12 و واچ او اس 5

همان طور که حتماً اطلاع دارید دیروز و در جریان رویداد WWDC 2018 اپل به صورت رسمی از جدیدترین نسخه سیستم عامل همراه خود به نام آی او اس 12 (iOS 12) رونمایی کرد که در آن بیش از هر چیز به بهبود عملکرد و پایداری سیستم توجه داشته است.

پس از مشکلاتی که در رابطه با باتری گوشی های آیفون در پی به روزرسانی آی او اس 11 به وجود آمده و هشتگ batterygate# را در بین کاربران بسیار داغ کرده بود، کاملاً واضح بود که اپل بیشتر تمرکز خود را در آی او اس 12 بر روی بهبود عملکرد و رفع باگ ها معطوف کند. یکی دیگر از نکات جالب این به روزرسانی جدید نیز این است که تمام گوشی هایی که پیش از این از iOS 11 پشتیبانی می کردند، قادر به دریافت نسخه جدید نیز خواهند بود و بنابراین حتی گوشی قدیمی ای مانند آیفون 5S هم از آن بهره مند خواهد شد.

کریگ فدریگی (Craig Federighi) مدیر بخش آی او اس اپل در جریان رویداد دیشب توضیح داد که چگونه مهندسان نرم افزار، با اعمال برخی بهینه سازی ها باعث شده افزایش سرعت بارگذاری برنامه ها شده اند به طور ی که در آی او اس 12 اپلیکیشن ها 2 برابر سریع تر اجرا خواهند شد. این بهینه سازی ها اگر چه در گوشی های مدرن و قدرتمندی مانند آیفون ایکس زیاد به چشم نخواهد آمد اما تجربه کاربری آیفون های قدیمی را تاحدود زیادی متحول خواهد کرد.

خوشبختانه این راه کار نرم افزاری را می توان به عنوان آخرین میخ به تابوت قابلیت بحث برانگیز Throttling خواهد بود. پردازنده های سری A اپل به خودی خود بسیار قدرتمند هستند و بار بیشینه آن ها فشار زیادی را به باتری گوشی های قدیمی تر می آورد که اپل در آی او اس 12 بالاخره برای این موضوع هم چاره ای اندیشیده است.

لیست کامل دستگاه‌های سازگار با آی او اس 12 و واچ او اس 5

آی او اس 12 قابلیت های جالبی مانند عملکرد بهبود یافته تر، گروه بندی اعلان ها و FaceTime، دارد و جالب تر از همه اینکه تمامی این ویژگی ها برای آیفون های سال 2013 به بعد، یعنی آیفون 5s و بالاتر، در دسترس خواهند بود.

لیست آیفون‌های سازگار با آی او اس 12

اما متأسفانه، اولین نسل از ساعت های هوشمند اپل موسوم به اپل واچ، به روز رسانی واچ او اس 5 را دریافت نخواهند کرد که البته با توجه به ویژگی های متعددی که در این نسخه اضافه شده، این مسئله کاملاً قابل پیش بینی و منطقی بود. به عنوان مثال، قابلیت جالب واکی تاکی (walkie-talkie) که امکان تماس بین دو ساعت هوشمند را مهیا می کند، نیاز به برقراری ارتباط سلولار داشته و در نسل اول اپل واچ نمی توانست قابل استفاده باشد.

تاریخ عرضه آی او اس 12

طبق معمول، اپل در رویداد سالانه WWDC خود نسخه های جدید سیستم عامل آی او اس و واچ او اس را معرفی کرده و به ارائه توضیحاتی در رابطه با ویژگی های جدید آن ها پرداخت. توسعه دهندگان نیز در این رویداد قادر بودند برای اولین بار با این سیستم عامل های جدید کار کنند و البته پس از اتمام کنفرانس، نسخه بتای آن ها نیز در دسترس توسعه دهندگان قرار گرفت.

عرضه نسخه نهایی آی او اس 12 و واچ او اس 5 برای عموم کاربران آیفون، آیپد و آیپاد تاچ، برای فصل پاییز برنامه ریزی شده است. در حال حاضر، گفته می شود که جانشین های آیفون ایکس در بازه زمانی مرسوم و در ماه سپتامبر معرفی خواهند شد، در حالی که احتمالاً مدل ارزان قیمت تر آیفون با صفحه نمایش LCD کمی دیرتر روانه بازار خواهد شد. اما به هر حال می توانید مطمئن باشید که آی او اس 12 به همراه اولین سری از گوشی های جدید اپل، در دسترس قرار خواهد گرفت.

اگر خیلی عجله دارید که با ویژگی های جدید آی او اس 12 به صورت عملی آشنا شوید، بهتر است بدانید که اپل معمولاً با فاصله کمی از عرضه نسخه بتا برای توسعه دهندگان، یک نسخه بتای عمومی از سیستم عامل خود را نیز در دسترس علاقه مندان قرار می دهد تا زودتر از عرضه نسخه نهایی، بتوانند آن را امتحان کنند. این نسخه بتای عمومی احتمالاً تا اواخر ماه جاری میلادی منتشر خواهد شد.