آیفون ۳ در کره‌ی جنوبی به بازار باز می‌گردد!

در طی اتفاقی عجیب و جالب، در انباری متعلق به اپل در کره‌ی جنوبی، تعدادی گوشی iPhone 3GS دست نخورده یافت شد. این دستگاه‌ها با قیمت حدود 41 دلار (44هزار وان) به فروش می‌رسند و البته از ضمانت و داستان‌های معمول گوشی‌ها خبری نیست. زمانی که این گوشی در سال 2009 عرضه شد، مدل 8 گیگابایتی آن به همراه یک بسته‌ی اینترنت AT&T با قیمت 99 دلار به فروش می‌رسید.

از آن‌جایی که این گوشی‌ها حدود یک دهه در انبار مانده‌اند، قبل از به فروش رسیدن به صورت جداگانه تست می‌شوند تا باتری آن‌ها مشکلی نداشته باشد. حتی اگر گوشی‌ کاملا هم سالم باشد، اینترنت آن 3G خواهد بود و قادر به اجرای خیلی از اپلیکیشن‌های فعلی iOS نخواهد بود. سیم کارتی که در آن قرار می‌گیرد نیز به صورت ماکرو بوده که البته هنوز این سیم کارت‌ها در کشور ما رایج هستند. مشکل دیگری که وجود دارد، دشواری یافتن تعمیرات در صورت خراب شدن است؛ اما احتمالا برای استفاده‌ی ساده همانند دریافت تماس و فرستادن پیام مناسب باشد. مهم‌تر از همه‌ی این‌ها، این گوشی جک هدفون 3.5 میلی متری هم دارد!

3GS در ماه ژوئن 2009، یعنی دقیقا نه سال پیش به بازار عرضه شد و در آن زمان مجهز به قابلیت‌های جدیدی همانند کات کردن، کپی و پیست کردن، دوربین 3 مگاپیکسلی دارای اتوفوکوس و قابلیت معروف Find My iPhone بود. هم‌چنین این گوشی آخرین گوشی پلاستیکی بود و پس از آن شرکت اپل شروع به استفاده از فلز و شیشه در بدنه‌ی گوشی‌های خود کرد. نسخه‌ی 32 گیگابایتی آن که گران‌ترین مدل آن بود 299 دلار قیمت داشت؛ در مقایسه، ارزان‌ترین آیفون فعلی که آیفون SE 32GB باشد، 349 دلار قیمت دارد.