پلی استیشن ۵ احتمالا از پردازنده‌ی AMD Zen استفاده خواهد کرد

سونی هنوز چیزی از کنسول نسل بعد پلی استیشن مشخص نکرده است، اما بر اساس گزارشات Forbes، پلی استیشن مجهز به معماری سی پی یوی AMD Zen به همراه پردازنده‌ی گرافیکی Navi همین شرکت خواهد بود. در این گزارش هم‌چنین آمده که پردازنده‌ی گرافیکی Navi شرکت اِی اِم دی، به طور اختصاصی برای پلی استیشن 5 طراحی می‌شود.

فوربس در خبر خود به نقل از منابع ناشناس بیان داشته که سونی از این جفت CPU و GPU استفاده خواهد کرد؛ اما این اولین بار نیست که چنین گزارش منتشر می‌شود. براساس اخباری که تاکنون در این ارتباط منتشر شده‌اند، همکاری سونی با AMD برای کارت گرافیک Navi مدتی است که شروع شده و حتی باعث شده است که پروژه‌ی RX Vega شرکت AMD به خاطر آن عقب بیفتد.

شرکت AMD، با عرضه‌ی پردازنده‌های قدرتمند Ryzen که از معماری Zen این شرکت استفاده می‌کنند، به صحنه‌ی رقابت با اینتل بازگشته است.

هنوز مشخص نیست که AMD یک SoC اختصاصی برای سونی خواهد ساخت و این‌که پردازنده‌ی گرافیکی جداگانه در این کنسول وجود خواهد داشت یا خیر. به هر حال، این‌که سونی هنوز هیچ‌گونه اشاره‌ای به کنسول نسل بعدی خود نکرده، نشان دهنده‌ی این است که ‌عرضه‌ی پلی استیشن 5 در آینده‌ی نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.