نرم افزار هوش مصنوعی جدیدی می‌تواند چند دقیقه‌ی آینده را پیش‌بینی کند!

گروهی از دانشمندان علوم کامپیوتر در آلمان، نرم افزار پیشرفته‌ای را طراحی کرده‌اند که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی، آینده را ببیند.

در حالی که براساس آن‌چه در فیلم‌های علمی – تخیلی می‌بینیم، دیدن آینده به شکل مشخص کردن اینکه چه اتفاقی قرار است بیفتد تعریف می‌شود، این قابلیت در واقعیت متفاوت بوده و به شکل “انتظار افتادن یک اتفاق خاص” صورت می‌پذیرد: هوش مصنوعی یک زنجیره از رویدادها را آنالیز می‌کند تا پیش‌بینی کند رویدادهای بعدی چه اتفاقات و حرکاتی خواهند بود.

ایده‌ی این شبیه به سیستم پیش‌بینی نوشتاری گوشی‌های هوشمند بوده که الگوهای نوشتاری را شناسایی می‌کند و کلمات بعدی که قرار است به کار ببرید را پیشنهاد می‌دهد. خود ما نیز معمولا وقتی یک زنجیره‌ی رویداد آشنا را می‌بینیم می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که قدم بعدی در ای زنجیره چه خواهد بود. این شاید از نظر ما بسیار ساده باشد، اما برای ماشین‌ها یادگیری چنین قابلیتی نسبتا پیچیده است. بیشتر سیستم‌های این نوعی تا به امروز موفق شده‌اند فقط چند ثانیه در آینده را پیش‌بینی کنند.

با این حال، دانشمندان تیم تحقیقاتی دانشگاه بُن آلمان، نرم افزار خود یادگیرنده‌ای طراحی کرده‌اند که می‌تواند تا چند دقیقه جلوتر را برای پیش‌بینی یک فعالیت و مدت زمان آن ببیند؛ پیشرفتی که می‌تواند مرزهای فناوری را جا به جا کند.این گروه تحقیقاتی سیستم را با 40 ویدیوی آماده سازی غذاهای مختلف آموزش دادند. هر ویدیو کلیپ حدودا 6 دقیقه‌ای بود و 20 فعالیت مختلف را در بر داشت و اطلاعاتی راجع به زمان لازم برای انجام هر فعالیت ارائه می‌داد.زمانی که تیم به سیستم یک سری جدید کلیپ نشان دادند که در آن یک مرد یک غذای مشابه را آماده می‌کرد، سیستم مراحل بعدی را موفق شد پیش‌بینی کند و نتایج شگفت انگیزی را ارائه داد.

خلاقیت تیم تحقیقاتی دانشگاه بن آلمان، می‌تواند قدمی بلند به سوی کمال هوش مصنوعی باشد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، عملکرد سیستم در این تست خوب بود. این هوش مصنوعی قادر بود رویدادهای آینده را با دقت 40 درصدی در زمان کوتاه پیش‌بینی کند؛ اما با طولانی‌تر شدن زمان، این دقت کاهش می‌یافت و زمانی که پیش‌بینی برای 3 دقیقه‌ی آینده یا بیشتر بود، این دقت به 15 درصد می‌رسید.

با همه‌ی این اوصاف، این فناوری از دیگر سیستم‌های مشابه در این زمینه عملکرد بهتری داشت، اما محققان بیان داشتند که این اولین مرحله در زمینه‌ی پیش‌بینی رویدادها است. آن‌ها امیدوارند در آینده چنین سیستم‌هایی بتوانند به سطحی برسند که فعالیت‌های انسان را قبل از آن که حتی فکر انجام آن به ذهنش برسد، پیش‌بینی کند. این موضوع می‌تواند در زمینه‌های مختلفی همانند آشپزی برای کمک به انسان‌ها و یا جراحی‌هایی که در آن‌ها انجام ندادن یک مرحله می‌تواند جان انسان را به خطر بیندازد، مفید واقع شود.

تیم تحقیقاتی کار خود را در کنفرانس IEEE امسال، که از 19 تا 21 ژوئن در سالت لیک سیتی برگزار می‌شود، به معرض نمایش خواهد گذاشت.