رقیب تازه برای اسپیس اکس؛ استارتاپ Rocket Lab هم ماهواره به فضا می فرستد

طی دو هفته‌ی آینده، استارتاپ فضایی Rocket Lab قصد دارد که راکت الکترون خود را به مقصد مدار زمین پرتاب کند تا این راکت اولین پرواز تجاری‌اش را تجربه کند. در واقع این پرتاب، به طور کلی سومین پرواز الکترون خواهد بود و کمپانی یاد شده قصد دارد تا پایان سال، ماهانه پرواز‌های تجاری زیادی برای این راکت در نظر بگیرد.

قرار بود که جمعه گذشته اولین پرواز تجاری الکترون صورت پذیرد اما به علت مشکل به وجود آمده برای ماهواره‌ی ردیابی این راکت، پرتابش به تاخیر افتاد و قرار شد که راکت الکترون ۱۴ روز بعد به فضا پرتاب گردد.

 

راکت الکترون استارتاپ Rocket Lab ، به عنوان یک موشک فضایی قدری کوچک به نظر می‌رسد و تنها ۱۶.۷ متر ارتفاع دارد. بزرگی این راکت در برابر راکت هفتاد متری فالکون ۹ ساخته شده توسط اسپیس اکس اصلا به نظر نماید اما راکت لب نیازی به موشک بزرگتری نداشته و الکترون به منظور جابجایی محموله‌های کوچکی با وزن ۱۵۰ تا ۲۳۰ کیلوگرمی طراحی شده است. این راکت در اولین پرتاب تجاری خود قرار است چهار ماهواره و یک کاوشگر آزمایشی را به مدار زمین بفرستد.

به همین منظور استارتاپ یاد شده سعی کرده با کاهش ارتفاع این راکت هزینه‌ی ارسالش را پایین آورد که موجب شده که پرتاب الکترون برای شرکت سازنده‌اش تنها ۴.۹ میلیون دلار هزینه داشته باشد.

استارتاپ فضایی یاد شده به منظور انتقال سریع و مکرر ماهواره‌های کوچک به مدار زمین به راه انداخته شده و این هدف را دنبال می‌کند. در حال حاضر با شرکت‌هایی نظیر Planet رقابت می‌کند و سعی می‌کند سهمی در ده‌ها ماهواره‌ کوچکی که به فضا فرستاده می‌شوند داشته باشد.

اردیبهشت ماه سال گذشته راکت لب، اولین موشک خود را به مقصد مدار زمین پرتاب کرد اما این راکت موفق نشد که به خارج از جو زمین برسد. پس از بررس دیتای اطلاعاتی این پرتاب، مشخص شد که مشکلی ارتباطی موجب شده که این راکت پرتاب موفقیت آمیزی را تجربه نکند.

The post رقیب تازه برای اسپیس اکس؛ استارتاپ Rocket Lab هم ماهواره به فضا می فرستد appeared first on دیجیاتو.