فناوری تشخیص چهره جدید ویوو دقتی ۱۰ برابر فیس آی دی دارد!

فناوری تشخیص چهره جدید ویوو دقتی 10 برابر فیس آی دی دارد!

به تازگی و در جریان رویداد MWC در کشور چین، کمپانی ویوو از جدیدترین فناوری اسکن سه بعدی خود رونمایی کرد که علاوه بر استفاده به عنوان سنسور تشخیص چهره در گوشی های هوشمند می تواند در دیگر صنایع نیز به کار گرفته شود. بر اساس اطلاعاتی که ویوو در رابطه با این سنسور جدید ارائه نموده به نظر می رسد بسیار زودتر از آنچه که فکر می شود، در محصولات واقعی این شرکت به کار گرفته خواهد شد.

ویوو چند وقتی است که در حال کار بر روی یک فناوری تشخیص چهره پیشرفته به نام Time of Flight یا به اختصار TOF است. این سنسور جدید می تواند زمانی را که طول می کشد تا نور تابیده شده دوباره به سنسور بازگردد، محاسبه کرده و به این ترتیب دقت بسیار بالایی را در اسکن اشیائی که حداکثر در فاصله 3 متری قرار دارند، خواهد داشت. این فناوری جدید همچنین امکان استفاده بهتر از جسچرها، ردیابی دقیق تر حرکات، عکاسی سه بعدی و واقعیت افزوده را به همراه خواهد داشت.

به علاوه، این فناوری می تواند توسط هوش مصنوعی نیز به کار گرفته شده و قابلیت های امنیتی بیشتری را در اختیار دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند قرار دهد. اما آنچه که در مورد TOF 3D بسیار جالب توجه می باشد این است که ویوو ادعا کرده این فناوری در مقایسه با تکنولوژی های مشابهی که در گوشی هایی مانند شیائومی می 8 اکسپلورر ادیشن، آیفون ایکس و فناوری اخیر هواوی، به کار گرفته شده، بسیار ساده تر است.

این بدان معنی است که سنسورهای TOF کوچک تر بوده، عملکرد ساده تری داشته و از انعطاف پذیری بالاتری نیز نسبت به ساختار اسکن سه بعدی مبتنی بر نور، برخوردار خواهد بود. ساختار اخیر که به عنوان مثال در آیفون ایکس اپل به کار گرفته شده، بر پایه آنالیز و تجزیه و تحلیل الگوی نور بازتاب شده از اشیاء کار می کند.

علاوه بر این، فناوری جدید ویوو از 300 هزار نقطه مجازی کمکی برای اسکن اشیاء استفاده می کند که این عدد در مقایسه با سنسور فیس آی دی اپل 10 برابر شده و نشان از دقت بسیار بالاتر آن دارد. همین مسئله باعث شده تا بتوان از TOF در طیف گسترده تری از صنایع و زمینه ها استفاده کرد. به عنوان مثال، می توان از این فناوری برای خلق واقعیت افزوده، تعریف کردن جسچرهای حرکتی و ردیابی حرکات، اسکن سه بعدی و ساخت نسخه دیجیتالی اشیاء، برای اهداف آموزشی و حتی کمک به علم پزشکی، استفاده کرد.

با اینکه در نگاه اول رسیدن به چنین فناوری پیشرفته ای و نهایی کردن آن به این زودی ها امکان پذیر به نظر نمی رسد، اما ویوو اعلام کرده که تکنولوژی TOF تست های گسترده ای را پشت سر گذاشته و موفق به اخذ استانداردهای صنعتی مختلف شده است. این یعنی به عرضه محصولاتی با این فناوری بسیار نزدیک هستیم و در آینده ای نه چندان دور می توانیم شاهد ورود دستگاه هایی با تکنولوژی TOF به بازار باشیم.

این طور که به نظر می رسد، چه دوست داشته باشیم و چه نه، فناوری تشخیص چهره سه بعدی در حال تبدیل شدن به یکی از بخش های اصلی زندگی و نحوه تعامل ما با دستگاه های هوشمند است و ناگزیر به استفاده از این فناوری خواهیم بود. حال باید دید در این میان کدام شرکت می تواند برترین تکنولوژی را برای تشخیص چهره ارائه نموده و سایر تولید کنندگان را به استفاده از فناوری خود مجاب کند.