گوشی هوشمندی با ۹ لنز دوربین در پشت بدنه!

گوشی هوشمندی با 9 لنز دوربین در پشت بدنه

گوشی هوشمندی را تصور کنید که از 9 لنز دوربین در پشت بدنه خود استفاده می کند. با اینکه این ایده بسیار عجیب به نظر می رسد اما کمپانی لایت (Light) که پیش از این دوربین L16 را با 16 لنز دوربین روانه بازار کرده (ویدیوی انتهای مطلب را مشاهده کنید) قرار است چنین گوشی هوشمندی را روانه بازار کند. لایت عمده شهرت خود را به واسطه تعداد بالای لنزها در دوربین L16 به دست آورده و حالا قصد دارد با ورود به عرصه تولید گوشی های هوشمند یک محصول متفاوت را با 5 تا 9 لنز دوربین عرضه کند. بنا به گزارش واشنگتن پست کمپانی لایت در حال حاضر مشغول کار بر روی نمونه اولیه یا پروتوتایپ این محصول است.

یکی از سرمایه گذاران اصلی لایت شرکت نام آشنای فاکس‌کان (Foxconn) است که وظیفه مونتاژ تعداد زیادی از گوشی های آیفون اپل را نیز بر عهده دارد. مسئولان لایت ابراز امیدواری کرده اند که تا پایان سال جاری میلادی بتوانند از گوشی هوشمند خود رونمایی کنند. این شرکت در کنار داشتن سرمایه گذاری مانند فاکس‌کان، با سیستم عامل همراه گوگل یعنی اندروید هم غریبه نیست و پیش از این در دوربین L16 خود از این سیستم عامل استفاده کرده است. تنها مسئله مهمی که در این بین وجود دارد نحوه قیمت گذاری گوشی لایت است. این شرکت دوربین L16 خود را با قیمت بسیار بالای 1950 دلاری عرضه کرده اما با این حال سیستم عامل آن تاحدودی کند است. لایت برای رقابت در عرصه گوشی های هوشمند باید برای این مسئله نیز فکری بکند زیرا در شرایطی که کاربران روز به روز نیازمند سرعت بیشتر پردازشی و عملکرد در گوشی های خود هستند، یک گوشی هوشمند با رابط کاربری کند به هیچ وجه نمی تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

این طور که گفته شده دوربین گوشی لایت دارای یک لنز اصلی 64 مگاپیکسلی بوده و حتی در شرایط نور کم هم می تواند عکس های بسیار باکیفیتی ثبت کند. در کنار این لنز اصلی، سایر لنزها نیز امکان خلق افکت هایی مانند عمق بخشیدن به تصویر مانند آنچه که در افکت بوکه می بینیم (تار شدن پس زمینه عکس)، را فراهم خواهند کرد. اما سؤال مهمی که در اینجا مطرح می شود این است که 5 تا 9 لنزی که قرار است در این گوشی تعبیه شوند چه مزیت عمده ای برای آن به ارمغان خواهند آورد و اگر بنا به ثبت عکس هایی با افکت بوکه باشد، چرا مشتریان باید گوشی‌های نسبتاً ارزان قیمتی را که چنین قابلیتی را ارائه می کنند رها کرده و به سمت خرید گوشی گران قیمت لایت بروند؟