هموگلوبین پایین خون در زنان

دلایل پایین آمدن هموگلوبین خون

پایین بودن سطح هموگلوبین یا کم خونی، اختلال خونی شایعی در ایالات متحده است. به طوری که حدود ۳٫۵ میلیون آمریکایی به آن مبتلا هستند. پایین بودن هموگلوبین در زنان به دلیل از دست دادن خون در دوران قاعدگی و افزایش تقاضا در طول سال های باروری، بیماری های مختلف پزشکی و رژیم غذایی نامناسب شایع تر است. پایین بودن هموگلوبین در زنان می تواند بر روی سلامت آن ها تاثیر بگذارد و اثرات بزرگی در چرخه قاعدگی آن ها ایجاد کند.هموگلوبین بخشی از گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را به خود چسبانده و در بدن حمل می کند. اگر به هر دلیل این سلول ها دچار اختلال شوند، سایر سلول های بدن اکسیژن کافی نخواهند داشت. سلول های بدن نیز بدون داشتن اکسیژن کافی، قادر به انجام عملکرد صحیح خود نیستند. به همین خاطر از نشانه های مختلف کم خونی، خستگی و گاهی اوقات غش از همه شایع تر است.

اگر هموگلوبین نرمال نباشد و سطح هموگلوبین در بدن پایین باشد به دلایل مختلفی است که جلوتر بررسی میکنیم. آنها توسط عوامل مختلفی نیز ایجاد می شوند، و با روش های مختلف نیز درمان خواهند شد. کم خونی فقر آهن شایع ترین نوع اختلال خونی است و به راحتی با تغییرات رژیم غذایی و مصرف مکمل آهن، درمان می شود. کم خونی خفیف یا کاهش مقدار کمی از هموگلوبین در زمان بارداری نیز گاهی به دلیل خواسته های بالاتر بدن برای دریافت اکسیژن، کامل طبیعی است. با این حال، برخی از انواع کم خونی هنوز هم می تواند مشکلات سلامتی مادام العمری را ایجاد کنند.سطح پایین هموگلوبین در خون می تواند مسائل بهداشتی مختلفی را القاء کند. اما به همان میزان می تواند به راحتی درمان شود. هموگلوبین پایین خون در زنان گاهی اوقات منجر به ایجاد چرخه های قاعدگی نامنظم می شود. در این حالت مهم است که بدانید چگونه این عامل بر روی قاعدگی تاثیر می گذارد.

دلیل پایین بودن هموگلوبین خون

هموگلوبین پایین خون در زنان

هموگلوبین پایین خون در زنان

کمبود آهن با احتمال کمتری علائم بیماری سلیاک باشد که یک بیماری خود ایمنی است که به واسطه گلوتن سبب آسیب به قسمت های داخلی روده می شود اگر نمی توانید دلیل کم خونی خود را بیابید این می تواند دلیل خوبی برای این باشد که مبتلا به سلیاک هستند هر چند اگر چه علائم دیگری نداشته باشید. از دکتر بخواهید که از شما آزمایش برای سلیک بگیرد.آسیب به قسمت های داخلی روده کوچک به این معنا است که جذب عناصر غذایی از جمله آهن به درستی انجام نمی شود.اگر متوجه شده اید که بیماری سلیاک دارید ناگزیر به استفاده از رژیم بدون گلوتن خواهید بود. پس از مدتی روده کوچک خوب خواهد شد و قادر به جذب آهن می شود.

خطرات هموگلوبین پایین

خطرات هموگلوبین پایین

علائم کم بودن هموگلوبین خون

کاهش سطح همولگوبین در خون می تواند باعث کاهش اکسیژن رسانی به اندام های بدن شده و باعث بروز هیپوکسی در قلب ، عضلات و مغز شود.این مورد در زنان و به ویژه زنان باردار می تواند عوارض شدیدتری در پی داشته باشد. مانند: زایمان زودرس ، مشکل تغذیه جنین و حتی مرگ جنین و مادر در زمان زایمان طبیعی.بنابراین تشخیص به موقع کاهش سطح هموگلوبین خون بسیار مهم است .

با سایت دانشجو همراه باشید تا از دانش روز مطلع باشید

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

نوشته هموگلوبین پایین خون در زنان اولین بار در سایت دانشجو، مرجع علمی دانشجویان ایران پدیدار شد.