برنامه‌ی سازمان CIA مبنی بر جایگزینی جاسوس‌های انسانی با هوش مصنوعی

سازمان امنیتی آمریکا یا همان CIA، میداند که آینده توام با بکارگیری هوش مصنوعی‌ خواهد بود . CIA قصد دارد تا با جاسوس‌­های خارجی، آن هم نه با جاسوس­‌های انسانی بلکه جاسوس‌های بهره برده از هوش مصنوعی که مأمورین CIA  را در خارج‌ از آمریکا ردیابی می کنند، مقابله کند. اقدامی موثر و متقابل در این زمینه می تواند استفاده از تکنولوژی به جای‌ انسان، برای بدست آوردن اطلاعات‌ مورد نظر باشد.

در کنفرانسی که در فلوریدا برگزار شد، معاون بخش علوم و فناوری سی‌آی‌ای Dawn Meyerriecks، بدون وارد شدن به جزئیات در مورد پیشرفت‌هایشان در زمینه­‌ی هوش مصنوعی صحبت کرد. او به ‌مخاطبان گفت که حدود ۳۰ کشور هستند که آنقدر در نظارت دیجیتالی خوب هستند که دیگر به ردیابی فیزیکی ‌احتیاجی ندارند.

او از میان این کشورها سنگاپور را نام برد که سال‌هاست در این زمینه فعال است ولی این بدان‌ معنا ‌نیست که CIA چیزی از آنها کم دارد. این سازمان از حدود ۲ ماه پیش، حدود ۱۴۰ پروژه در زمینه‌­ی هوش مصنوعی را به اجرا درآورده است.

یکی از این پروژه‌­ها به ‌مامورین کمک میکند که بدانند کِی تحت نظر هستند و چطور از دوربین­‌هایی ‌که به طور مدام آنها را تحت نظر دارند اجتناب کنند. در این زمینه،‌ یک تیم کوچک نقشه­‌ای از دوربین­‌های یک مرکز بزرگ به وسیله­‌ی‌ ادغام یک سری عکس­های هوایی و ‌نمای‌ خیابان­ها که محرمانه بودند و با به کارگیری هوش مصنوعی و الگوریتم‌­های یادگیری ماشینی،‌ ایجاد کردند.

Meyerriecks عنوان کرده که غیر از دوربین‌­ها، چالش­‌هایی هم پیش روست. مثلا رسانه­‌های اجتماعی و دیگر متدهای ردیابی . کمی پیشتر در همین امسال یک کمپانی مرتبط با فیتنس و تناسب اندام، لوکیشن پایگاه­‌های نظامی مخفی آمریکایی را به طور ناخواسته افشا کرد.

سازمان سیا بیش از ۳۰ سال است که بر روی چنین پروژه­‌هایی کار‌ میکند و این یک تصمیم یک شبه نیست. طبق اسناد محرمانه مربوط به سال ۱۹۸۴، این آژانس بیش از ۳۰ سال است که روی هوش مصنوعی کار میکند.

نوشته برنامه‌ی سازمان CIA مبنی بر جایگزینی جاسوس‌های انسانی با هوش مصنوعی اولین بار در دیجی رو. پدیدار شد.